Co koniecznie trzeba zobaczyć będąc na Kaszubach?

Kaszuby to region zachodniej części województwa pomorskiego, który ciągnie się od Borów Tucholskich aż po Bałtyk. To piękne i interesująca kraina historyczna z licznymi lasami, wzgórzami i jeziorami. Zasięg tego obszaru wyznacza zachodniosłowiańska grupa etniczna, która odznacza się mową kaszubską, nie zrozumiałą dal pozostałych mieszkańców Polski. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach posiada w swoich zbiorach eksponaty związane z Kaszubami i zamieszkująca tam ludnością.  Okazy muzealne prezentowane są w siedmiu salach wystawowych głównego budynku.  Na parterze podziwiać obiekty związane z tamtejszą ludność, natomiast na piętrze znajdują się dzieła sztuki ludowej Kaszubów. Ludność w tamtych rejonach zajmuje się głównie rybołówstwem i rolnictwem. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach nie oferuje tylko wystawy, co jakiś odbywają się spotkania z autorami książek, twórcami, weteranami w ramach czasowych ekspozycji. Będą na Kaszubach warto również wybrać się na wycieczkę po tamtejszym terenie. Jedną z głównych atrakcji tego regionu jest Słowiński Park Narodowy. Można tam podziwiać malownicze ruchome wydmy, które określane są polską Saharą. Park został utworzony z zachowaniem niezmienionych łąk, bagien, torfowisk, jezior przymorskich, lasów. Umieszczony jest w sieci międzynarodowych obszarów chronionych. Park zlokalizowany jest w środkowej części wybrzeża, pomiędzy Łebą, a Rowami. Łączna długość szlaku turystycznego wynosi 140 km, ścieżki przyrodnicze podzielone są tematycznie.  Na tym terenie żyje ponad 250 gatunków ptaków.

Perły kaszubskiej krainy

Kaszuby to nie tylko kraina historyczna będąca częścią Pomorza. Jest to przede wszystkim jeden z piękniejszych regionów turystycznych Polski. Nie bez powodu nosi nazwę „Szwajcaria Kaszubska”, gdyż można tu się zachwycać niezwykle urzekającymi malowniczymi krajobrazami.

Co warto zwiedzić na Kaszubach?

Kaszubskie atrakcje to przede wszystkim jezioro Wdzydzkie. Otoczone lasem z rosnącymi tu dorodnymi drzewami stanowi teren niezwykle urokliwy i unikatowy. Inne miejsca, warte szczególnej uwagi to liczne rezerwaty i parki krajobrazowe. Do najbardziej atrakcyjnych można zaliczyć Park Krajobrazowy Doliny Słupi, Rezerwat Wierzyca z wieżą widokową, Rezerwat Żurawie Błota oraz Rezerwat Kurze Grzędy. Poza tym warto odwiedzić kaszubskie skanseny drewnianego budownictwa, które pozwolą nam cofnąć się w czasie i ujrzeć oczami wyobraźni życie tubylców z wieków wcześniejszych.

Wydmy – atrakcja Kaszub

Szczególną atrakcją Kaszub są ruchome wydmy znajdujące się w Słowińskim Parku Narodowym. Kawałek dalej jest droga nad jezioro Łebsko. Spacer po molo i możliwość oglądania okolicy z wieży widokowej to prawdziwa uczta dla oka. Te urokliwe okolice zapadają na długo w pamięci. Nie mniej atrakcyjnym miejscem jest Wydma Łącka oraz ruchome piaski wydmy Rąbka.

Dla ciała i dla ducha

Jezioro Ostrzyckie, to kolejne miejsce na Kaszubach, które warto odwiedzić. Wiele osób uważa, że jest to najpiękniejsze jezioro w tym regionie. Szczególnie usatysfakcjonowani będą tu miłośnicy plażowania, sportów wodnych oraz zwolennicy spacerów, gdyż wokół rozciąga się leśna cisza, w którą chętnie zanurzy się każdy miłośnik przyrody.

Eksponaty Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach

Muzeum Kaszubskie jest miejscem, które w szczególny sposób ukazuje dawne życie codzienne mieszkańców tego regionu. A sztuka ludowa potrafi naprawdę zaskoczyć i zauroczyć. Tubylcy skupiali się głównie na dwóch dziedzinach życia – rolnictwie i rybołówstwie, dlatego najwięcej eksponatów obrazuje właśnie te sfery egzystencji.

Rybołówstwo

Na terenie Kaszub jest bardzo dużo jezior. Naturalnym zajęciem tubylców było więc rybołówstwo. W Muzeum Kaszubskim można obejrzeć wiele narzędzi, które służyły rybakom do tego celu. Obejrzymy tu łodzie, różnego rodzaju sieci, a także sprzęt do połowów ryb zimą spod lodu.

Rolnictwo

Teren Kaszub, to przede wszystkim tereny podmokłe, grzęzawiska i miękkie ziemie. Mimo to rozwinęło się tu rolnictwo. W muzeum można obejrzeć różne narzędzia związane z uprawą roli. Mamy też możliwość zapoznać się ze sposobami zagospodarowania różnych terenów pod uprawę.

Kaszubska sztuka ludowa

Muzeum Kaszubskie posiada w swoich zbiorach wiele eksponatów artystycznych z tego regionu. Są to przede wszystkim hafty. Dominują w nich kolory, żółty, niebieski i zielony z domieszką czerwonego i pomarańczowego. Natomiast czepce, czyli odświętny element stroju kaszubskich kobiet haftowano z dodatkiem nici srebrnej i złotej. W zborach muzeum są również obrazy malowane na szkle oraz drewniane rzeźby.

Izba kaszubska

W Muzeum Kaszubskim warto też zwiedzić XIX-wieczną izbę, która w swoim wyposażeniu posiada meble ludowe, będące typowym zestawem takiego pomieszczenia. Mamy tu więc dawne łóżka, przedmioty codziennego użytku oraz rzecz charakterystyczna – pyzder – czyli narzędzie, którym dyscyplinowano niegrzeczne dzieci.